Két hír egy portálon egymás alatt: Az első negyedéves GDP adatok szerint minden termelési ágban visszesés volt az év elején, stagnál a belső fogyasztás, és nagyot zuhant az építőipar teljesítménye.
"A válságnak vége" jelentette ki Orbán Viktor fősámánja, Matolcsy György a CNN-nek adott interjújában. Értjük. Matolcsy - és ezek szerint Orbán Viktor számára az a rossz, ha valami jó, és akkor van vége a válságnak, ha minden gazdasági mutató romlik. Nem csoda: ez a (fülke)forradalmi osztályharcos lendület: minél rosszabb, annál jobb.
Csúcsra jár, és nem mozdul a munkanélküliség, bár pörögnek az éhbéres malenkij robotok. Stagnál a belső fogyasztás, visszaesik az export, csökken a GDP, az államháztartás egyensúlya csak a magánnyugdíj megtakarítások eltulajdonításával= padláslesöpréssel tartható, de a válságnak vége. A felszínen maradáshoz kivetett adókat természetesen egyfolytában a lakosság nyögi, annak is a legalacsonyabban kereső rétege.
2012 első negyedévében nem csak a gazdasági teljesítmény esett vissza, hanem a reálbérek változása is kedvezőtlen irányt vett: A KSH legfrissebb adatai szerint, a bruttó bérek alig 2,7 százalékkal nőttek tavalyhoz képest, míg a nettó keresetek változatlanok maradtak.
Mivel márciusban a fogyasztói árindex 5,5 százalék volt, a háztartások reálkeresete
majd 5,2 százalékkal csökkent 2011-hez képest.
Matolcsy Nemzetgazdasági Minisztériuma a bruttó és nettó bérek pozitív változásáról,
zeng győzelmi indulókat, de elfelejtkezik a meglóduló inflációról.
Míg 2010-ben és 2011-ben a reálbérek növekedtek, most csökkennek. Ennek oka a nettó bér stagnálása, (a 2011. január-decemberi időszakhoz képest nem változtak a nettó bérek) és az infláció.– illetve mégis: az ugyanebből a tényezőből következő inflációs nyomás. Részben az adóemeléseknek, részben az egyéb sokkhatásoknak köszönhetően, negatív tendencia indult meg.
Az 5,2 százalékos csökkenést a teljes 2011-es időszakhoz mérték. Az előző év azonos időszakához hasonlított reálbércsökkenés 3,7 százalék volt. Látható, hogy 2011 első negyedévénél csak 2007-ben volt nagyobb a visszaesés, de mivel a többi adat éves értéket mutat, ezért messzemenő következtetést nem lehet levonni.
Fontos hozzátenni, hogy a gazdaságban jelentős inflációs nyomás van, és az olyan új adók, mint például a telefonadó, amelyet a szolgáltatók árazásaikba beépítenek, szintén növelik az inflációt. Mivel ez a tendencia erősödik a "kreatív" gazdaságpolika következményeként, az átlagos nettó bérek pedig nem növekednek, így a 2012-es reálkereset csökkenés meghaladhatja a 2007-eset. Az elmúlt évtized legnagyobb jövedelmi visszaesése előtt állunk, megtetézve egy társadalmi katasztrófával: a munkanélküliek rekordot döntő tömegével.
Az Orbán-Matolcsy tandem gazdaságpolitikája következtében sokkal valószínűbb ez a scenárió, mint az, hogy a magyar gazdaság nekilendülne.
Az "én még sohasem hazudtam az embereknek" még mindig a helyén van, pedig tavaly novemberben kapott széles sajtónyilvánosságot a szűk körben elhangzott mondat: "Ha az IMF visszajön, én el." Az Orbán-Matolcsy varázslat egyetlen eleme sem jött be. A magyar teljesítmény - ezzel Orbán Viktor kormányának teljesítménye - az EU legrosszabbjai között található. A magyar "sikertörténet" - ez is a diktatúrák jellemzője:bukást is "rugalmas elszakadásnak beállítani - az, hogy az "idei év kockázatos lesz egy kicsit" - immár harmadszor a FIDESZ-KDMP koalíció kormányzása idején. Növekszik a munkanélküliség, ez is nyilván eleme az "unortodox" gazdaságpolitikának, ami a belső fogyasztás növelésével óhajtja "felpörgetni" a gazdaságot. Immár harmadik éve hiába rugdossa azt a berúgó kallantyút, a motor még Semlyén imáira sem indul. Matolcsy a kettős beszédben még azt is a kormány sikerének könyveli el, amiben az EU meghátrálásra kényszerítette a kormányt: a Nemzeti Bankkal kapcsolatos változtatásokat is a narancsos bolsevikek eredményének állítja be, holott ezzel Orbán Viktor kapott pár jókora "maflást és taslit".
Egy szó, mint száz: a FIDESZ varázslói ugyanúgy valami tündérvilágot próbálnak választóik, és a nagyvilág szemébe hazudni, mint 60 évvel ezelőtti elődjeik, a "szén és acél országának" építői.
Az ára valószínűleg ugyanaz lesz, de lehet, hogy nem kell rá 50 évet várni. Elég lesz kettő-három.
Orbán Viktor mára alighanem Európa leghiteltelenebb politikusává lépett hátra. Nincs olyan mondata, ami fél év múlva is megállná helyét. Legutóbb a Századvég konferenciáján beszélt a "pávatánc"-ról, ..."hét javaslatból kettőre-háromra (úgyis megcsináltuk már,csak ők nem vették észre) rábólintunk, a maradék kettőt pedig, amit mi nem akartunk, úgy utasítjuk el, hogy a többségét tulajdonképpen elfogadjuk." Ez az "én még soha sem hazudtam az embereknek" politikai hitvallása.Ezért mond mást Navracsis Tibor négyszemközt Neeile Kroesnek, mint a plenáris tárgyaláson, és ezért kérdezi meg utána tőle nyílt színen a biztos, hogy most akkor melyik állítása
igaz a kettő közül? Mert az egyik esetben hazudott. Pedig Navracsics pontosan ugyanazt csinálja, mint főnöke, nem is tehet mást, hiszen a FIDESZ-ben ugyanúgy nincsenek önálló vélemények, mint egyetlen bolsevik pártban sem.
Ez a helyzet egyébként Orbán Viktoron meg is látszik. Napi tizenhat-húsz órákat dolgozik, eredmény nélkül,ez sok más embert is felőrölne. Realitás- és időtartam érzékének ilyen fokú elvesztése,eddig megbízhatónak tartott közgazdászai véleményének ilyen fokú figyelmen kívül hagyása, arroganciájának és átgondolatlan "pávatáncainak" sűrűsödése mind azt jelzi, közeleg az összeomlása. De addig még van idő tönkre tenni a teljes magyar társadalmat.
És hogy miért írok erről? Mert a magyar társadalomban az idiotizmus olyan fokúra nőtt a hatalomvadászt politikai szerencselovagok ámokfutása miatt, hogy sokkal kisebb a valószínűsége, hogy egy - egyébként magát értelmes magyar embernek tartó - ellentábor-beli ember elolvasson egy "ellenség"-nek tekintett újság cikkét, mint egy mezei internetes blogot. Pedig fontos tudni, mi vár ránk.